Izolačné diskové hmoždinky

Prečo používajú izolačné diskové hmoždinky k prichyteniu izolačných platní?

Cieľom povrchovej izolácie fasády je zvýšenie izolačných schopností našich stien, vrátane odstránenia tepelnej difúzie, ktorá sa vyskytuje najčastejšie na vencových stropoch, klenbách, neizolovaných premosteniach, stĺpoch, atď. Fasádové izolačné platne lepením pripojíme k povrchu steny, mechanickým doplnením pripojenia sú izolačné diskové hmoždinky. Preto sú potrebné lebo na steny lepením pripojené izolačné platne v prípade vyšších budov natrhne vietor, konštrukčné pohyby alebo váha izolačného materiálu ho môžu poškodiť.

Hmoždinky sú vyrobené z umelej hmoty, s plastovým alebo kovovým klincom. S kovovým klincom vybavené hmoždinky sa používajú v prípade zachytenia izolačných platní s väčšou váhou (napr. platne oceľovej vlny), ich vyhotovenie umožňuje aby sa pri zachytení nevytvorila bodová tepelná difúzia, lebo kovové klince sa nestýkajú priamo so stenou, preto nevedia odovzdať vonkajšiu teplotu. Disk veľkého povrchu pomáha rozloženie tlaku na izolačnú hmotu, zabraňuje, aby sa izolačný materiál pretrhol v mieste zachytenia.

Potrebná dĺžka hmoždiniek sa udáva: hrúbka izolačného materiálu + hĺbka zachytenia (4-6 cm)+hrúbka lepidla (asi: 1,5 cm) + hrúbka starej omietky, ak je na stene.

2020-04-20T11:28:50+00:00