FAQ 2018-03-20T09:32:06+00:00

Zateplenie otázky

Spokojný zákazník je najlepšia reklama! Medzi najčastejšími otázkami na zateplenie nájdete odpovede.

Pomocou tepelnej izolácie vieme ušetriť energiu aj peniaze. Nezanedbatelným faktorom je, že sa nám takto navýši cena nehnutelnosti, čo je dôležité hlavne pri predávaní nehnutelnosti. Pri prenajímaní je lákavejšia nehnutelnosť s nižšími režijným nákladom.

Závisí od hrúbky daného materiálu. Čím je izolácia hrubšia, tým viac energie vieme ušetriť.

Nie! To je omyl, iba cena polystyrénu na 1m2 sa bude navyšovať, cena doplnkov a práce zostáva rovnaká.

Zateplovací systém sa skladá z polystyrénu, lepidla a výrobkov zo sklovláknitých sietí. Ak ktomu pridáme ešte aj podklad a omietku, môžeme hovoriť o kompletnom zateplovacom systéme.

Pasívnou tepelnou izoláciou nazývame, keď materiály (polystyrén, sklovláknité alebo minerálnovláknité výrobky) pripevníme na fasádu. Nedostatkom je, že sa môže zrážať vlhkosť, ktorá spôsobuje vznik pliesení.

Znížiť výdaje kúrenia môžeme až o 30-40% po zateplení. Ceny energií sa navyšujú, to sa pravdepodobne v budúcnosti nezmení. Preto môžeme očakávať navrátenie investícií asi tak za 2-3 roky.

Nie! Umelohmotné tvrdené zateplovacie peny nemajú dobré zvukovoizolačné vlastnosti, preto sú nevhodné ako zvuková izolácia.

Tento súčinitel nám ukáže aká je priepustnosť tepla cez 1m2 plochu steny, ak je medzi vonkajšou a vnútornou stranou steny rozdiel 1°C (alebo Kelvin). V dnešnej dobe je prípustné staviať, ak je tento súčinitel nižší alebo rovný 0,45W/m2K.

osky sa dodávajú v rôznych hrúbkach (2-20 cm) a zvyčajne v rozmeroch 50 x 100 cm. Na fasádu sa oplatí inštalovať hrubšia izolácia ako 5 cm. V dnešnej dobe sú bežné aj 10-12 cm hrubé polystyrénové dosky.

To závisí od hrúbky ESP. Najtenšia je 2 cm a najhrubšia má 20 cm. Treba si vybrať v závislosti od danej steny.

Omietanie v hmlistom, daždivom, vlhkom počasí pod +5°C, alebo na pražiacom slnku nie je možné.

Môže se použiť iba na suchý, bezchybný, čistý a rovný povrch. Farebný základ musí byť správne riedený.

Hmoždinky nám slúžia na pripevnenie zateplovacej dosiky na stenu. Je to základnou súčasťou kotvenia.

K upevneniu 1m2 plochy polystyrolu potrebujeme 6 hmoždiniek, ale k minerálnej izolácií bude treba viac, až 8-12 kusov.

Hmoždinka by mala presahovať aspoň 6 cm do steny.

Pri horných rohoch okien je potrebné v 45°-om uhle nalepiť 2 vrstvy (asi 20-40 cm), aby sme zamedzili popraskaniu. Je potrebné druhú vrstvu diagonálne otočiť a takto ju priečne aplikovať.

Rohová lišta nám zabezpečí pekný vzhľad a chráni pred poškodením materiálu. Je dôležité, aby sme rohovú lištu vždy aplikovali ešte pred plošným sieťkovaním. Rohovú lištu musíme dať na každý roh a hranu.

Používame dva druhy lepidiel. Prvé je vo forme prášku, ktoré je balené do vriec po 25kg. Treba ju riediť vodou. Na 1m2 je potrebné naniesť 5-6kg materiálu, ale pri aplikácií na staršiu omietku sa to môže vyšplhať až na 7-8kg. Novšia varianta je polyuretánové lepidlo ktoré je dodávané vo forme spreju. Je vhodné na vonkajšie, aj vnútorné použitie pri lepení polystyrolových dosiek, vypĺňaní dilatačných škár a pri izolovaní a lepení drevených konštrukcií. Jednoduchšie sa aplikuje ako prvá prášková varianta.